Om os

Personale

Peter Rasmus Lind

Indehaver / sælger
Rasmus@gallerie-rasmus.dk

Vibeke Kjær Olsen

Regnskab / sælger
Vibeke@gallerie-rasmus.dk

Per Nielsen

Sælger / administration
Per@gallerie-rasmus.dk

Christiane Havers

Administration
Christiane@gallerie-rasmus.dk

Niels Sørensen

Lagerchef / chauffør
Niels@gallerie-rasmus.dk

Anne Lise Jager

Sælger
Annelise@gallerie-rasmus.dk

Jacob Lundbech

Service

Kasper Asmussen

IT-medarbejder

Vi har inspirreret med god kunst siden 1990

Gallerie Rasmus Odense har eksisteret siden 1990. Rasmus København kom til i 1997. Seneste skud på galleristammen er fra 2012 – Gallerie Rasmus i Grenens Kunstmuseum i Skagen.

Vi har en meget klar kunstpolitik hos Gallerie Rasmus. Siden 1990 har har vist ind- og udenlandsk kunst som ikke afspejler sig i tidens trends, men udelukkende i vores egen interesser og mening for god kunst.

Vi bryder os ikke om, at låse os til en betsemt type kunst. For os er det væsentlige, at der er tale om god kunst. Hvorvidt kunstværkerne er nonfigurative eller figurative, heftige eller stille, alvorlige eller humoristiske og så videre, er for os underordnet.

- Peter Rasmus Lind

Besøg vores gallerier så tit, du har lyst

I vores gallerier vises fortrinsvis værker af kendte kunstnere. Vi synes også, at det er spændende at finde og præsentere kunstnere, der måske er knap så kendte, men som vi tror på. Mange af disse kunstnere har over tid vist, at de kan overbevise andre end os om deres værd.

Hvert år bruger vi en måned på at besøge gallerier og kunstnere rundt om i Europa. På denne rundrejse finder vi nye kunstnere og plejer dem, som vi allerede har i stald. De udenlandske kunstnere, som vi præsenterer i Gallerie Rasmus, er alle kunstnere med succes i deres respektive hjemlande, men som regel har disse kunstnere ikke tidligere været vist i Danmark.

Besøg Rasmus-gallerierne så tit du har lyst! Vi synes, at det er rart at have mange mennesker omkring os. Det er dejligt, når publikum, ligesom os, mener, at der er mange gode oplevelser at hente i kunstens verden.

Kontakt os

Telefon

Email

Åbningstider (Odense)

Send os en besked